اخبار فروشگاه

قوانین رنگ ها در دکوراسیون

رنگ در دکوراسیون

قوانین رنگ ها که همه علاقه مندان به دکوراسیون باید بدانند. انتخاب رنگ معمولا سخت ترین قسمت در دکوراسیون هست، به این دلیل که طیف رنگ ها بسیار متنوع و گسترده است به همین دلیل انتخاب رنگ هایی که در کنار هم هماهنگ باشند و یک نتیجه مطلوب و چشمگیر بدست بیاد کار دشواری خواهد بود.

خوشبختانه یک قانون اصلی در مورد رنگ وجود دارد که با دانستن آن میتوان تعادل و هماهنگی بین رنگ ها را حفظ کرد

قانون ۶۰-۳۰-۱۰

بهترین راهنما برای طراحی داخلی است.  می توانید از این قانون برای اطمینان از متعادل نگه داشتن پالت رنگ خود استفاده کنید.

در این قانون شما از سه رنگ استفاده خواهید کرد،عدد های ۶۰-۳۰-۱۰ در واقع به درصد رنگ هایی که میخواهید در فضا استفاده کنید اشاره دارد.به عبارتی شما یک رنگی انتخاب میکنید که ۶۰ درصد فضای شما به آن رنگ در خواهد آمد که در واقع رنگ غالب فضا می باشد.

معمولاً این یک غالب یک رنگ خنثی یا نوعی ملایم است که می تواند فضای زیادی را اشغال کند بدون اینکه احساس خستگی ایجاد کند. رنگ بعدی شما رنگ دوم خواهد بود که معمولاً کمی پررنگ تر است و حدود ۳۰ درصد از فضای را اشغال می کند. سرانجام ، رنگ سوم شما پررنگ ترین  است و باید ۱۰ درصد باقی مانده را تشکیل دهد.

به عنوان مثال عکس بالا را بگیرید. در این حالت ، خاکستری رنگ غالب است. می توانید آن را روی دیوارها و مبل ببینید. سپس ، رنگ سیاه رنگ ثانویه است. این رنگ  روی قفسه کتاب ، میز کناری ، کوسن ها و صندلی غذاخوری و در فرش است. سرانجام رنگ سبز  که باز در کوسن و گیاهان  دیده می شود.

 

رنگ های گرم و سرد

رنگ هایی مانند قرمز ، نارنجی و زرد به عنوان رنگ های گرم در نظر گرفته می شوند زیرا از انرژی  بیشتری برخوردار هستند. با این حال ، رنگ  مانند قهوه ای نیز در این دسته قرار دارند. در طرف دیگر طیف ، رنگ های سرد مانند آبی ، سبز و بنفش و همچنین خاکستری وجود دارد. انتخاب رنگ های گرم یا سرد بر انرژی فضا تأثیر می گذارد. از آنجا که رنگ های گرم باعث ایجاد احساس خوش و نشاط آور در اتاق می شوند ،  به استفاده از این سایه ها در اتاق غذاخوری یا آشپزخانه خود فکر کنید. از طرف دیگر ، رنگ های سرد بیشتر ملایم هستند. آنها در اتاق خواب و فضاهای اداری ، جایی که از نیاز به فضای آرام می شود ، بهترین گزینه هستند.

رنگ گرم و سرد

رنگ های مکمل

از بین تمام قوانین رنگی که طراحان دکوراسیون استفاده می کنند ، معمولاً قانون  رنگ مکمل به عنوان ساده ترین قانون محسوب میشود. به این دلیل که  فقط وفقط از دو  رنگ است. که دقیقاً مکمل یکدیگر هستند، مانند  آبی و نارنجی ، زرد و بنفش یا قرمز و سبز

رنگ مکمل

همانطور که در عکس بالا مشخص است، این رنگ های مکمل  کنتراست بسیار بالایی دارند ولی با این  وجود  انرژی زیادی وارد فضا میکنند و بهتر است در مقیاس های بسیار کوچکتری استفاده شوند یا به عبارتی طبق قانون ۶۰-۳۰-۱۰، آن ۱۰% را به این رنگ ها اختصاص دهید،شما میتوانید از یک رنگ خنثی برای متعادل نگه داشتن آنها و ایجاد محلی برای استراحت چشم استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *