مشخصات کاشی

هنگام خرید به چه مشخصاتی از کاشی باید توجه کرد؟ (بخش دوم)

خرید کاشی

کاشی مناسب دیوار و کف آشپزخانه

کف آشپزخانه از پرتردد ترین مناطق خانه است مخصوصاً مسیر منتهی به درب یخچال ت.  از طرف دیگر به دلیل اینکه بیش از سایر سطوح در معرض مواد شوینده است باید دارای مقاومت و استحکام مناسبی در برابر مواد شیمیایی باشد. همچنین به دلیل احتمال برخورد اجسام با وزن زیاد با کف در آشپزخانه و یا قرارگیری وسایل سنگین مانند یخچال، گاز، ماشین لباسشویی و یا ظرفشویی در آشپزخانه، کاشی کف آشپزخانه باید از استحکام بالایی برخوردار باشد. درعوض کاشی های دیوار آشپزخانه با چالش کمتری مواجه است زیرا هیچ وزن و یا تحرک خاصی روی آن ها صورت نمیگیرد ولی مانند کاشی کف به دلیل اینکه در معرض چربی و کثیفی هستند باید از مقاومت خوبی در برابر موارد شوینده شیمیایی داشته باشند و  یا به اصطلاح از خاصیت ضد اسیدی برخوردار باشند.

 

کاشی‌های مناسب کف و دیوار محیط بیرون ساختمان

به دلیل سرمای شدید و حتی زیر صفر در دوره های سرد سال، کاشی مناسب محیط بیرون باید از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخ زدگی برخوردار باشد. کاشی‌های مناسب برای محیط بیرون، کاشی‌هایی هستند که تحت فشار بالا تولید شده و جذب آب پایینی دارند. این کاشی‌ها را می‌توانید از بین کاشی‌های تک‌پخت، پرسلانی و یا پرسلانی لعابدار انتخاب نمایید.

 

چند متر کاشی بخرم؟

پرواضح هست که هنگام خرید کاشی نیز مقداری باید دست بالا را گرفت. معمولاً ۱۰ درصد از متراژ مورد نظر را به دلیل احتمال وقوع شکستگی هنگام نصب یا برش کاشی به عنوان ضایعات کار درنظر می گیرند. از طرف دیگر در حالت استاندارد تا ۵ درصد کاشی های درجه یک نیز ممکن است دارای اشکال ظاهری باشند. همچنین اگر سطح موردنظر برای کاشی کاری نامنظم و شامل ابعاد ناصاف باشد قطعاً ضایعات کاشی افزایش می یابد از طرف دیگر ممکن است در آینده مقداری از کاشی های فرش شده دچار نقص شود و یافتن همان سایز و طرح در بازار اگر ناممکن نباشد کار بسیار بسیار دشواری خواهد بود. بنابراین هنگام خرید کاشی توصیه می شود درصدی (حدود ۱۰ درصد) بیش از مقدار مورد نیاز خرید نمایید.