طراحی داخلی

۳ سؤال اساسی در انتخاب کاشی و سرامیک

انتخاب کاشی و سرامیک

گذشته از طرح­ های فانتزی، نکته­ ای که در انتخاب کاش مهم است دوام و کیفیت آن می­ باشد.کاشی­ هایی که در حمام یا آشپزخانه استفاده می­ شوند عموما از جنس سرامیکی، شیشه ­ای یا پرسلان می ­باشند؛ که همه آن­ها با کیفیت زیبا و در اندازه و رنگ­ های مختلف در بازار موجود می­ باشند.

حالا اینکه شما تصمیم بگیرید چه رنگ، چه طرح، چه مدل و چه سایزی از کاشی را انتخاب کنید کار سختی است اما جواب دادن به این ۳ پرسش می­ تواند به شما در انتخاب بهتر کمک کند:

  1. کاشی مورد نظرتان را در کجا نصب خواهید کرد؟
  2. بودجه شما برای خرید کاشی چقدر است؟
  3. از محلی که کاشی ­ها در آنجا نصب می­شود چقدر استفاده می­ کنید؟

کاشی مورد نظرتان را در کجا نصب خواهید کرد؟

تصمیم شما در مورد محل نصب کاشی به شما در انتخاب جنس و اندازه  کاشی کمک خواهد کرد. آیا می­ خواهید کاشی ­ها را بالای گاز، بالای سینک ظرفشویی یا اصلاً روی زمین یا دیوار نصب کنید!؟ عموماً از سرامیک و پرسلان برای پوشش زمین  و کاشی شیشه­ ای برای بالای سینک و گاز و دیوار استفاده می شود.

مثلاً سرامیک موزائیکی در کف حمام با وجود اینکه به راحتی تمیز می ­شود، بسیار لغزنده است. امروزه کاشی­ های شیشه­ ای برای نصب در حمام، طرفداران بسیاری دارند. تنوع زیاد در رنگ بندی، استحکام بالا، سهولت در تمیز کردن باعث محبوبیت این مدل کاشی شده ­است، ولی حتماً به هنگام خرید، محل نصب کاشی شیشه­ ای را به فروشنده اطلاع دهید، چون کاشی شیشه­ ای که مخصوص نصب بر روی دیوار است ویژگی عدم لغزندگی را ندارد و به هیچ عنوان برای استفاده در کف مناسب نیست.

مقاومت بالا و عدم لغزندگی باعث می شود که کفپوش پرسلانی محبوبیت بسیاری داشته­ باشد. استحکام و مقاومت پرسلان نسبت به آب به قدری است که می­توان از آن در فضای باز نیز استفاده کرد.

کاشی ­های سرامیکی نیز برای نصب در حمام و سایر محیط­ های مرطوب مناسبند. از خصوصیات کاشی­ های سرامیکی می­توان به استحکام، سهولت در نصب و شستشوی آنها، مقاومتشان در برابر آب و از همه مهمتر تنوع در طرح و قیمت، اشاره کرد.

وقتی که صحبت از استحکام و مقاومت کاشی می شود، کاشی­ های سنگی حرف اول را می­زنند. از طرفی یک زیبایی طبیعی و منحصر به فردی دارند به طوری که هیچ کدام از کاشی­ ها شبیه به هم نیستند. این مدل کاشی­ ها هم برای کف و هم برای دیوار مورد استفاده قرار می­ گیرند با این تفاوت که کاشی­هایی که برای نصب بر روی زمین هستند به اندازه کاشی های سنگی دیواری صیقلی نمی­شوند تا از لغزندگی جلوگیری شود.

اکثرا در ایران کاشی­ها توسط نصاب مربوطه نصب می­شود،ولی شما این به این نکته توجه داشته باشید که اگر خودتان می­خواهید کاشی را نصب کنید،کاشی هایی مربعی و یا مستطیلی با سایزهای بزرگ انتخاب کنید،چون نصب آنها راحت تر است.

بودجه شما برای خرید کاشی چقدر است؟

حتماً قبل از خرید کاشی مورد نیاز بودجه مورد نظر خود را برای خرید مشخص نمایید. مشخص بودن بودجه خرید کمک زیادی به انتخاب شما خواهد کرد. در فروشگاه های اینترنتی از طریق فیلتر قیمت می توانید کف و سقف مبلغ مورد نظرتان را مشخص نمایید تا نمونه های مورد نظر شما نمایش داده شود.

از قسمتی که کاشی ­ها در آنجا نصب می­ شود چقدر استفاده می ­کنید؟

وقتی که کاشی برای کف انتخاب می کنید باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اول از همه حتما کاشی مخصوص استفاده و نصب روی زمین باشد و نکته بعدی مقاومت کاشی در برابر رفت و آمد روزانه بر روی آن چقدر است؟ استحکام آن در برابر مواد اسیدی و شوینده چگونه است؟ اگر کودکی در خانه دارید که احتمال دارد مایعات و یا غذا روی زمین بریزد باید  به مقاومت کاشی دقت نمایید.